Ekologiczne podejście – jak pomóc planecie
Energetyka odnawialna, gospodarka cyrkularna, współdzielenie czy wielofunkcyjność – to tylko kilka przykładów ekologicznego podejścia do zasobów. Staje się ono nowym wyznacznikiem rozwoju państw.
Postępująca degradacja i zaśmiecenie środowiska to niepożądane zjawiska, do którychdoprowadza działalność człowieka. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza konsumpcja nie może być nieograniczona. Dlatego też nowym wyznacznikiem poziomu rozwoju jest nie to, ile zużywamy, ale to, o ile sprytniej i rozsądniej wykorzystujemy zasoby, które posiadamy.
– W ostatnich latach (w szczególności 2019–2020) polskie media wielokrotnie obiegał niechlubny obraz naszego kraju jako płonącego wysypiska Europy – mówi Aneta Skubida, współzałożycielka i ekspertka fundacji Green Dealers.– Płonącego zarówno odpadami własnymi, jak i tymi przywiezionymi z zagranicy, nieraz z dużych odległości. Niektórzy przywoływali przy tym inny blisko związany obraz: gigantyczne oceaniczne wyspy śmieci (w tym jedna pięć razy większa niż Polska). Do tak gigantycznych patologii doprowadził fakt, iż przez dziesiątki – a w zasadzie setki – lat koszty środowiskowe związane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta